TAŞIMA SUYLA GÖLLER KORUNMAZ!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Burdur mitinginde Burdur Gölüne su takviye etmek için söylediği “Büyük Menderes Nehri kaynaklarından su vereceğiz, böylece ülkemizin bir tabiat harikası olan Burdur Gölündeki su çekilmesini telafi edeceğiz.” şeklindeki açıklaması, 548 km’lik Büyük Menderes Nehri yakınındaki yerleşim yerlerinde yaşayan on binlerce köylüyü, çiftçiyi endişeye sevk etmiştir.

Sanırız sayın cumhurbaşkanına Burdur Gölünün suyunun çekilmesi ve kurumasına ilişkin yanlış bilgi verilmiş.

Burdur Gölünün suyunun çekilmesinin en büyük nedeni; gölün çevresinde yapılan çok sayıda gölet ve barajlar ile yine gölün çevresinde yapılan sulu tarımda köylülerin topraklarını sulamak için açılan yasal ve yasal olmayan binlerce su kuyularıdır. Burdur Gölü üzerinde çok değerli çalışmalar yapan bilim insanlarımızın büyük emekler sarf ederek ve çok çeşitli engellemeleri aşarak yaptıkları bu bilimsel sonuçları mutlaka dikkate almak gerekir. Göllerde suyu tutan ‘çanak’ çok önemlidir. Burdur Gölü çevresinde açılan çok sayıdaki taş ocağı, suyu tutan gölün doğal ekolojik yapısında hasarlar oluşturmaktadır. Bu da gölün suyunun yıllar içerisinde çekilmesine neden olmaktadır. Burdur Gölünün başlıca sorunları bunlardır ve yerinde çözülmelidir.

Gölü besleyen dereler, kaynaklar ve yeraltı suları özgür bırakılırsa, göl yakınlarına taş ocakları, barajlar ve göletler yapılmazsa Burdur Gölünün Büyük Menderesin kaynaklarına ihtiyacı olmayacaktır. Taşıma suyla göl dolmaz! Kaldı ki Büyük Menderesin kaynağının (Dinar Su Çıkan’ın) yakınlarında kurulması planlanan termik santral, nehrin suyunu zaten kurutacaktır. Nehirdeki su, 548 km’lik havza için şu an bile yeterli değildir. Nehrin suyu, işletmelerin ve yerleşim yerlerinin atıklarıyla büyük oranda kirlenmiş, tarım ve sulama için kullanılamaz duruma gelmiştir.

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle veya yanlış bilgilendirmeyle yapıldığını tahmin ettiğimiz bu açıklamada, Burdur Gölünün suyunun çekilmesinin Büyük Menderes Nehrinin kaynaklarıyla giderilmesi durumunu asla kabul edemeyiz. Büyük Menderes Havza İnisiyatifi, böylesi açıklamalar karşısında Büyük Menderes Nehrini korumaya ve doğanın ekolojik dengesini bozmaya yönelik her durumda gereken duyarlılığı göstermeye devam edecektir.

Büyük Menderes Havza İnisiyatifi

Afyon, Uşak, Denizli, Aydın Bileşenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir